Miyano BNA-42DHY metal lathe
PDF
Miyano BNA-42DHY
price on request
Contact the seller
Call me back
Miyano BNA-42DHY metal lathe - Machineryline
Miyano BNA-42DHY metal lathe | Image 1 - Machineryline
Miyano BNA-42DHY metal lathe | Image 2 - Machineryline
Miyano BNA-42DHY metal lathe | Image 3 - Machineryline
Interested in the ad?
1/3
PDF
Price:
on request
Ask for price
Notify me when price changes
Contact the seller
Type: metal lathe
Year of manufacture: 2011
Net weight: 3,100 kg
Location: Germany Kaiserslautern6808 km to "United States/Columbus"
Seller stock ID: CZ-TUR-MIY-2011-00001
Placed on: May 11, 2026
Description
Maximum turning diameter: 45 mm
X-axis travel: 140 mm
Y-axis travel: 70 mm
Z-axis travel: 235 mm
Spindle rotational speed: 6,000 rpm
Power: 7.5 kW
Overall dimensions: width - 2.22 m, height - 1.7 m
Condition
Condition: used
Additional services
More details — Miyano BNA-42DHY metal lathe
English
This 7-axis Miyano BNA-42DHY turn-mill centre was manufactured in 2011. It features a main spindle with a maximum bar diameter of 42 mm and speeds up to 6000 rpm, complemented by a counter-spindle that handles up to 34 mm and 5000 rpm. Equipped with two turrets, upper with 8 positions and lower with 6, it offers versatile machining options. Includes a chips conveyor and an IEMCA BOSS 545 E bar loader. Contact us for more information about this machine.
Location: CZ
brand: Miyano
Spindle Power: 7.5 kW
Bar Loader: IEMCA BOSS 545 E
Live tools power: 1. 0 kw
X/z stroke: 140/310 mm
Main spindle max. Bar diameter: 42 mm
Main spindle travel: 100 mm
Main spindle c axis indexing precision: 0. 001°
Counter-spindle: max. Bar diameter: 34 mm, spindle speeds: 5000 rpm, spindle power: 5. 5/3. 7 kw, c axis indexing precision: 0. 001°
Total installed power: 30 kva
Additional equipment
Machine Benefits
Technical Machine Benefits
Extra Information
Machine still under power
Important
This offer is for guidance only. Please request more precise information from the seller.
Purchase tips
Safety tips
Seller Verification
Price Check
Do not buy products which price is too different from the average price for similar equipment.
Doubtful prepayment
Varieties of this fraud may include:
  • Transfer of prepayment to the card
  • Transfer to the “Trustee” account
  • Such a request should be alarming, most likely you are communicating with a fraudster.
  • Transfer to a company account with a similar name
  • Substitution of own details in the invoice of a real company
Found a fraud?
Let us know
Safety tips
Similar ads
Price on request
Metal lathe
2011
CNC Spindle rotational speed 10,000 rpm Power 3.7 kW
Germany, Kaiserslautern
GINDUMAC GmbH
Metal lathe
2011
X-axis travel 260 mm Y-axis travel 120 mm Z-axis travel 1,010 mm
Germany, Kaiserslautern
GINDUMAC GmbH
Selling machinery or vehicles?
You can do it with us!
Power 28 kW
CNC
CNC X-axis travel 160 mm Z-axis travel 530 mm
5,477 m/h
Maximum turning length 760 mm Maximum turning diameter 376 mm Spindle rotational speed 3,500 rpm
38,546 m/h
CNC X-axis travel 745 mm Z-axis travel 300 mm
Doosan PUMA 2100MS metal lathe Doosan PUMA 2100MS metal lathe Doosan PUMA 2100MS metal lathe
CNC Voltage 400
CNC
CNC Maximum turning length 330 mm Maximum turning diameter 26 mm Spindle rotational speed 8,000 rpm Voltage 200/220
CNC Maximum turning length 160 mm Maximum turning diameter 270 mm X-axis travel 160 mm Z-axis travel 180 mm Spindle rotational speed 4,000 rpm Power 40 kW
CNC Spindle rotational speed 3,000 rpm Swing over bed 475 mm Power 25 kW
X-axis travel 400 mm Z-axis travel 200 mm
CNC Maximum turning length 1,000 mm Maximum turning diameter 360 mm Spindle rotational speed 4,000 rpm